Świat pokera komentuje szalony call Phila Hellmutha

Phil Hellmuth uwielbia, kiedy świat poker o nim mówi oraz dyskutuje o jego zagraniach. Po jednym z eventów U.S. Poker Open znów stał się bohaterem podobnych rozmów.

Przypomnijmy najpierw, jak wyglądało rozdanie, które wywołało takie dyskusje w pokerowej społeczności. Akcja rozegrała się w finale turnieju numer dziewięć U.S. Poker Open.

Na blindach 30.000/60.000 big blind ante, Alex Foxen mający przed sobą 3,2 mln w stacku raisował do 125.000 mając 99. Phil Helllmuth miał przed sobą 950.000 w stacku i zdecydował się na 3-beta do 350.000 mając [Q]d4. Foxen postawił Phila na all-inie. Ten zastanawiał się dobrą chwilę i… sprawdził!

Board okazał się być bardzo łaskawy dla Hellmutha. Pojawiły się na nim QK75Q. Dzięki temu Phil podwoił się. W grze było łącznie pięć osób, a „Poker Brat” dotarł do heads-upa, w którym przegrał w Erikiem Seidelem.

Społeczność bezlitosna

Tak łaskawa dla Phila nie była już pokerowa społeczność i inni profesjonalni gracz. W pewien sposób szokujące jednak było to, że rozdanie wywołało aż taki odzew – głównie w formie żartów, ale nie tylko.

Jason Koon postanowił założyć „wątek” odnośnie zagrania Hellmutha, po czym dodał tylko, że tak naprawdę… żartował!

Analizę zagrania Hellmutha postanowił przeprowadzić Phil Galfond. Zaczęło się dość ciekawie:

Oglądałem już tyle gry Phila, że mogą właściwie opisać, o co chodzi w tym rozdaniu z Q4o. Oczywiście ja bym tak tego nie zagrał i pokażę, co Phil zrobił źle. To ten typ błędu, którego jeszcze nigdy nie popełnił – napisał Phil.

Dalej było jeszcze (powiedzmy) poważnie:

Najważniejszą umiejętnością Hellmutha jest możliwość czytania ludzi. Oczywiście, kiedy Alex otworzył Phil zrobił reada. Zgadzamy się chyba, że w żadnym innym wypadku nie 3-betuje ręki typu Q4.

Później było jednak jeszcze lepiej, bo Galfond napisał, że Phil oczywiście postawił rywala na pewien zakres:

Nie mam pojęcia jednak jak to zrobił, ale jestem pewien, że w tym momencie Hellmuth wiedział, że Alex ma dwie ręce po środku czyli karty od 6 do 9.

Q4o ma więc 56,75% equity
99, 88, 77, 77, 98, 97, 96, 87, 86, 76 mają 43,24% equity

W ten sposób Phil staje się faworytem pod względem equity (…). Hellmuth wie to, mając na uwadze swój wizerunek gracza tight, który kultywował przez lata plus ten ogólny feeling, że jest tutaj mocny 3-betując, istnieje spora szansa, że Alex nie może kontynuować z ŻADNĄ ze swoich rąk. Stawia go naprawdę w trudnej sytuacji.

Dalej mamy już jednak zupełny trolling – na dwie pierwsze strony tej analizy część osób dała się nabrać!

Zamiast jednak foldować, Alex zaciska zęby i zagrywa all-ina. Dlatego jest uważany za tak wspaniałego gracza, ale jednak nie jest nawet blisko geniuszu Hellmutha. Nie chcę nic odbierać Alexowi, ale tutaj popełnił raczej błąd. Phil był bowiem zdolny zrobić kolejnego reada.

Mająć przewagę nad fieldem, oddsy 2:1, 57% szans na wygraną z zakresem Alexa, nie ma szansy na to, aby Phil sprawdził zostawiają los swojej gry w rękach pokerowych bogów – napisał.

Galfond dodał, że Phil oczywiście nie powinien stawiać się w takim spocie i również jemu zdarzają się błędy. Jest jednak sprawiedliwość w świecie pokera, bo Phil nie tylko wygrał całe rozdanie, ale również sprawił, że hejterzy znów mu zazdroszczą.

Niektórzy żartowali tak samo jak Galfond. Patrick Leonard, który trenuje innych pokerzystów, przedstawił „solidne zakresy”.

 

Niektórzy bronili Phila Hellmutha i jego zagrania. Chris Kruk konentował, że pokazuje to trochę hipokryzję mediów społecznościowych.

Ludzie zastanawiają się czemu najlepsi profesjonaliści nie włączają się w dyskusję i jednocześnie bronią zaciekle ręki Hellmutha, co pokazuje hipokryzję mediów.

Ogólną uwagę miał o tym rozdaniu Ben „Bencb789” Rolle. Jego zdaniem komentarze pokazują, że poker będzie opłacalny jeszcze przez lata i to pomimo tego, że dostępne są solvery i darmowe materiały.

Uważam, że 3-bet jest tutaj właściwie całkiem dobry, może powinien być mniejszy, bo Foxen będzie miał tam problem z wieloma rękami typi J80, 98o przeciwko zagraniu 2,8x i 3x. Dodatkowo nie 3-betujemy AK lub 99, a więc mamy głównie JJ i lepsze i nie przejmujemy się callem. Tak więc 3-bet jest spoko, może nawet GTO, ale sam call jest zły.

Kwietniowe wydarzenia w Go4Games Hodolany – ponad 3 miliony koron w pulach!

Author: admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.